Rehabilitacja Sportowa

1.Poizometryczna relaksacja mięśni (PiR)Metoda ta należy do grupy, tzw. technik relaksacji mięśni i przydatna jest w procesie likwidowania nadmiernego napięcia spoczynkowego mięśni. Ćwicząc tą techniką rozciągamy bez bólowo mięśnie, a tym samym zmniejszamy bądź likwidujemy dolegliwości bólowe.

Poizometryczna relaksacja mięśni i więzadeł jest jedną z najskuteczniejszych technik doprowadzających do mięśniowej równowagi w warunkach bez bólowego wykonania ćwiczeń.

PIR to technika rozciągająca mięśnie i pokonująca fizjologiczny obronny odruch przed nadmiernym rozciąganiem znajdujący się w ścięgnach mięśniowych w tzw. Ciałkach Goldiego, pod warunkiem, że ćwiczenie jest wykonywane prawidłowo. Podczas ośmiosekundowego izometrycznego napinania rozciągniętego mięśnia powinno wystąpić zmniejszenie uczucia bólu, a także uczucie rozciągania mięśnia.

2. Stabilizacja centralna, obwodowa.

Jest to praca z pacjentem z wykorzystaniem przyborów rehabilitacyjnych takich jak: taśmy, piłki, dyski, stepy, maty i inne. Wykorzystanie tego specjalistycznego sprzętu daje możliwości budowania napięcia mięśniowego, treningu stabilizacji, równowagi i koordynacji, zwiększenia możliwości motorycznych i funkcjonalnych oraz przygotowania w pełni do powrotu do aktywności fizycznej. Zastosowanie jest bardzo szerokie i dotyczy właściwie każdego problemu rehabilitacyjnego.

Niektóre wskazania:
· Bóle stawów kręgosłupa i kończyn,
· Schorzenia kończyn górnych i dolnych,
· Wady postawy (np. skoliozy),
· Stany pourazowe (np. zerwania, skręcenia, złamania, zwichnięcia),
· Stany przeciążeniowe,
· Niestabilność stawów,
· Osłabienie siły mięśniowej.

3. Badanie czynnościowe USG.

Badanie czynnościowe USG daje fizjoterapeucie od pierwszego momentu odpowiedź na pytanie, czy i jak można postępować z danym pacjentem. Jest to o tyle ważne, że zwiększa skuteczność działania i minimalizuje ryzyko nieprawidłowej diagnozy oraz złego zastosowania terapii.
Mamy możliwość odpowiedniego testowania klinicznego podczas wykonywania USG, co daje bardzo szybką i trafną diagnozę o charakterze i rodzaju uszkodzenia. Daje to możliwość zastosowania odpowiedniej terapii i procesu leczenia.
USG umożliwia fizjoterapeucie odpowiednie korygowanie stosowanych technik leczenia, w trakcie wspólnego obserwowania wraz z pacjentem oczekiwanych zmian w ułożeniu stawu podczas ćwiczeń wspomaganych, czy tworzeniu łańcuchów aktywizacji grup mięśniowych do autoterapii jaką daje SonoFeedBack (SFB).

4. Terapia manualna FDM - Fascial Distortion Model

Diagnostyka FDM opiera się na trzech filarach i prowadzi do efektywnej diagnozy. Fenomenem metody jest interpretacja mimiki i gestykulacji pacjenta, które tworzą podstawę diagnostyczną oraz dają dokładne wskazówki co do deformacji poszczególnych powięzi. Obszerny wywiad i badanie funkcjonalne uzupełniają diagnozę FDM.
Aktualnie FDM jest skutecznie stosowane przy urazach narządu ruchu i do terapii bólu.
Głównym celem tej metody jest anatomiczna korekcja powięzi. Jeżeli dystorsja powięzi zostaje skorygowana, można liczyć na natychmiastową poprawę wytrzymałości, ruchomości i redukcje bólu. Zaletą stosowania tej metody jest szybki powrót do aktywności fizycznej.


Metoda FDM znajduje zastosowanie przy:
· ostrych bólach spowodowanych przez skręcenia i zwichnięcia stawów,
· urazy sportowe np. naderwanie więzadeł i mięśni, stłuczenia itp.
· bólach pleców, ramion i karku,
· ograniczeniach ruchomości,
· objawach takich jak odrętwiałość lub mrowienie oraz osłabienie lub niestabilność,
· pewnych objawach, które zazwyczaj są przydzielane schorzeniom internistycznym.

Tak Nas znajdziesz:

552e6a56b748685872946e11_logo.png
Centrum Rehabilitacji Specjalistycznej
ul. Ogrodowa 14
64-700 Czarnków

jesko.tomasz@gmail.com
www.centrum-reha.pl
Terminy wizyt do ustalenia telefonicznie.
Rejestracja telefoniczna w godzinach 13.00-17.00
+48 794 369 760
CRS 2015. All Rights Reserved.
stworzone przez: ELTA STUDIO