Masaż

1. Masaż klasyczny

Masaż klasyczny to najpowszechniejsza forma masażu. Zawiera tradycyjne techniki masowania tj. rozcieranie, głaskanie, przesuwanie, wyciskanie i oklepywanie. Zabiegi te mają głównie na celu poprawę psychofizycznego stanu pacjenta i właściwości leczniczo-relaksacyjne. Regularne stosowanie masażu ma pozytywny wpływ na samopoczucie, zmniejszenie napięcie mięśniowego oraz lepsze dotlenienie i ukrwienie skóry, co wpływa na poprawę wyglądu.
Masaż jest zabiegiem terapeutycznym. W zależności od zastosowania masaż ma działanie pobudzające, relaksacyjne i lecznicze.

Masaż jest zabiegiem terapeutycznym, który najogólniej rzecz biorąc, polega na wykonywaniu rękoma specyficznych czynności, jak na przykład głaskanie, ugniatanie, wyciskanie ciała, klepanie. W zależności od zastosowania masaż ma działanie relaksujące, pobudzające czy lecznicze.

Efekty masażu mogą być następujące:
· Zwiększony dopływ natlenionej krwi.
· Rozszerzanie się naczyń włosowatych.
· Przyśpieszone krążenie krwi, dzięki czemu następuje lepsze dotlenienie organizmu.
· Przyśpieszenie wchłaniania obrzęków.
· Pomoc w wydalaniu produktów złej przemiany materii.

Masaż ma za zadanie regulować też nadmierne napięcie mięśniowe, zwiększać ogólną odporność organizmu na niekorzystne warunki środowiska zewnętrznego, przygotowuje organizm do podjęcia większego wysiłku fizycznego.

2. Masaż tkanek głębokich - METODA MTG

Masaż tkanek głębokich to metoda charakteryzująca się wbrew pozorom wyjątkowo delikatnym oddziaływanie na ciało pacjenta. Wszystkie techniki wykonywane są z wielką precyzją, a dodatkowo bardzo wolno, a siła nacisku aplikowana jest dla każdego pacjenta indywidualnie – dobrana do siły napięcia tkanek. Wszystkie te czynniki powodują, że metoda MTG staje się skuteczna, a pożądane efekty są zauważalne już po pierwszym zabiegu. Tak precyzyjny rodzaj pracy z pacjentem wymaga od terapeuty wyjątkowo dobrej palpacji i umiejętności lokalizowania zmian w tkankach.

Masaż głęboki to terapia działająca na warstwy tkanek głębiej położonych, nieopracowywanych w masażu klasycznym, czy sportowym. Jest też formą zaprogramowanej terapii pacjenta lub sportowca, dostosowaną do konkretnej jednostki. Za pomocą tych technik można wpływać na stan napięcia mięśniowego i powięziowego, można korygować wady i leczyć dysfunkcje tkanek miękkich.

3. Masaż sportowy

Masaż sportowy jest nieodłącznym elementem treningu każdego sportowca, który w odróżnieniu od zwykłego masażu klasycznego, jest wykonywany przy użyciu większej siły i energii. Masaż sportowy stanowi podstawowy element odnowy biologicznej, który jest wykorzystywany w profesjonalnych programach treningowych.

Masaż sportowy wykonywany jest w celu:

· zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji,
· niweluje skutki przetrenowania,
· rozgrzewa mięśnie przed aktywnością sportową,
· zapobiega zakwasom po ćwiczeniach,
· przyspieszenia krążenia krwi i chłonki,
· poprawienia dopływu produktów odżywczych do mięśni.

Masaż sportowy przeznaczony jest szczególnie dla osób bardzo aktywnych i sportowców. Przypomina on masaż izomeryczny, ponieważ pomaga w odbudowie i przyroście masy i siły mięśniowej, dodatkowo redukując tkankę tłuszczową znajdującą się pod skórą.

4. Masaż poprzeczny

Główny mechanizm działania głębokiego masażu poprzecznego oparty jest na kombinacji 3 efektów:

· pourazowe przekrwienie - pomaga usunąć metabolity z objętej uszkodzeniem struktury;
· ruch uszkodzonej struktury – zapobiega w powstawaniu zrostów lub zrywa je, co stymuluje do odtworzenia blizny;
· stymulacja mechanoreceptorów - wytwarza dużą ilość aferentnych impulsów, która stymuluje tymczasowe znieczulenie, pomocne w przygotowaniu pacjenta do ćwiczeń.

WSKAZANIA:
· Uszkodzenia mięśni, wiązadeł oraz ścięgien.

5. Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny jest to jedno z działań fizjoterapeutycznych wskazanych w leczeniu obrzęku limfatycznego różnego pochodzenia. Obrzęki tego rodzaju spowodowane są zastojem chłonki w tkankach, do których dochodzi w przypadku upośledzenia funkcje układu limfatycznego. Głównym zadaniem drenażu limfatycznego jest usprawnienie krążenia limfy i przetoczenie jej w kierunku zdrowych tkanek.

Zastosowanie drenażu limfatycznego:
· Drenaż limfatyczny kończyny górnej jest najczęściej wskazany w przypadku pacjentów po usunięcia guza piersi. Masaż limfatyczny jest wskazaniem zarówno w rehabilitacji pooperacyjnej w celu profilaktyki przeciwobrzękowej, jak i dla osób, u których doszło do obrzęku limfatycznego przewlekłego.
· Drenaż limfatyczny kończyny dolnej polecany jest osobom, które cierpią na obrzęki nóg wywołane m.in. zabiegami chirurgicznymi usunięcia raka prostaty, chorobami ogólnoustrojowymi (zaburzenia czynności tarczycy, cukrzyca), urazami narządu ruchu itd.

Z zabiegu drenażu limfatycznego można skorzystać w gabinecie rehabilitacji, w którym doświadczony terapeuta manualnie udrożni naczynia limfatyczne lub użyje w tym celu specjalnego aparatu do masażu uciskowego. Istnieją również tańsze i prostsze w obsłudze urządzenia do masażu uciskowego, dzięki którym można samodzielnie wykonać drenaż limfatyczny w domu.

Tak Nas znajdziesz:

552e6a56b748685872946e11_logo.png
Centrum Rehabilitacji Specjalistycznej
ul. Ogrodowa 14
64-700 Czarnków

jesko.tomasz@gmail.com
www.centrum-reha.pl
Terminy wizyt do ustalenia telefonicznie.
Rejestracja telefoniczna w godzinach 13.00-17.00
+48 794 369 760
CRS 2015. All Rights Reserved.
stworzone przez: ELTA STUDIO